تبلیغات
هیات جوانان بنی هاشمی نوغان مشهد - اصحاب الحسین علیه السلام (9) - حبیب بن مظاهر اسدى
 
هیات جوانان بنی هاشمی نوغان مشهد
من از کودکی عاشقت بوده ام ؛ قبولم نما گرچه آلوده ام

حبیب بن مظاهر از خاندان بنى‏ اسد است و از اصحاب پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله و سلم و از یاران‏ امیرالمؤمنین علیه السلام و امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام به شمار مى ‏آید.
حبیب از پارسایان شب و شیران روز بود كه همه شب قرآن را ختم مى ‏كرد. او در تمام جنگ‏هاى امیرالمؤمنین علیه السلام شركت جست و در ردیف شرطة الخمیس آن بزرگوار قرار داشت.وى نزد امام على علیه السلام از موقعیت ویژه‏ اى برخوردار بود. و از یاران خاص و حواریون و شاگردان خاص و حاملان علوم آن حضرت به شمار مى ‏آمد.
صاحب رجال كشى ( اختیار معرفة الرجال) به نقل از فضیل بن زبیر گفت‏گویى را از حبیب با میثم تمار نقل مى‏ كند كه نشان‏ دهنده آگاهى حبیب از علم « بلایا و منایا» است.
نامه امام حسین علیه السلام به حبیب :
«بسم الله الرحمن الرحیم. نامه ای ازحسین بن علی به مرد فقیه حبیب بن مظاهر ،ما وارد کربلا شدیم و تو نزدیکی مـرا به رسول خدا صلی الله علیه واله میدانی ،اگر اراده یاری ما داری زود نزد ما بیا.»
روایت شده که رسول خدا صلی الله علیه واله باجمعی از اصحاب عبـور می کردند عـده ای از بچه ها مشغول بازی بودند.پیامبر کنار یکی از آنها نشسته، بین دوچشم اورا بوسیدند و بااو مهربانی کردند واو را در دامن خود نشانده و زیاد او را می بوسیدند.از سبب آن سـوال شد ،فرمودند: روزی ایـن کودک با حسینم بازی می کرد، دیدم خاک زیر قدم های اورا برمی دارد و برصورت و چشم های خود می کشد، من اورا دوست دارم بخاطر دوستی او با فرزندم حسین.

« وَلَقَد اَخبَرَنِی جَبرَئِیلُ اَنَّهُ یَکُونَ مِن اَنصارِهِ فِی وَقعَهِ کَربَلا»
جبرئیل به من خبر داد که این کودک از یاران حسین درکربلا خواهد بود .
و چون حبیب به کربلا رسید ، اصحاب بـه استقبال او شتافتند، حضـرت زینـب سلام الله علیها فرمودند: چه خبر است؟ عرض کردند:حبیب بن مظاهر به یاری شما آمده.
فرمودند: سلام مرا به حبیب برسانید.
چون سلام آن مخدره را رسانیدند حبیب مشتی از خاک برداشت وبر فرق خود پاشید وگفت: من چه کسی باشم که دختر بزرگ امیرعرب به من سلام برساند.

روز عاشورا هنگامى كه امام علیه السلام آغاز به خواندن خطبه نمود، شمر فریاد زد: خدا را بر یك حرف پرستش مى‏ كنم (یعنى با شك و تردید خدا را مى ‏پرستم) اگر بدانم چه مى‏ گویى؟!
حبیب پاسخ داد: سوگند به خدا مى‏ بینم كه تو خدا را بر هفتاد حرف مى‏ پرستى و من هم شهادت مى ‏دهم كه در این گفتارت كه سخن او را نمى‏ فهمى صادق هستى، چون نمى‏ دانى وى چه مى‏ گوید، چه آن‏كه خداوند بر قلب تو مهر زده است.
ظهر عاشورا هنگام نماز ظهر كه فرا رسید، امام فرمود: از لشكر بخواهید دست از جنگ بردارند تا نماز بگزاریم. حصین بن تمیم بانگ برآورد كه نماز شما قبول نخواهد شد. حبیب در پاسخ گفت: اى الاغ پنداشتى كه نماز آل پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم قبول نمى ‏شود ولى نماز تو قبول مى ‏شود. پس با هم درگیر شدند. حبیب بر سر اسب حصین زد، اسب رم كرد و حصین را بر زمین انداخت ولى یاران وى از راه رسیدند و او را نجات دادند.
آن‏گاه حبیب به میدان شتافت و چنین رجز خواند:
اقْسِمُ لَوْ كُنَّا لَكُمْ أَعْدادا أَوْ شَطْرَكُمْ وَلَّیْتُمْ الأَكْتادا
یا شَرِّ قَوْمٍ حَسَباً وَآدا وَشَرَّهُمْ قَدْعُلِمُوا أَنْدادا
وَیا أَشَدَّ مَعْشَرٍ عِنادا
به خدا سوگند اگر ما به شمار شما یا نیمى از شما بودیم گروه گروه فرارى مى ‏شدید اى بدترین مردم از نظر نسب و ریشه و نیرو! دانسته شد كه از لحاظ پستى و دنائت، همه مانند هم هستید.
و اى گروهى كه از تمام مردم عناد و دشمنى‏تان بیشتر و شدیدتر است.
رجز ذیل را نیز به او نسبت داده‏اند.
أَنَا حَبیبٌ وَأبى‏ مُظَّهَرْ فارِسُ هَیْجاءٍ وَلَیْثُ قَسْوَرْ
وَفى‏ یَمینى‏ صارِمٌ مُذَكَّرْ وَفیكُمُ نارُ الجَحیمِ تُسْعَر
أَنْتُمُ أَعَدُّ عُدُّةً وَأَكْثَرْ وَنَحْنُ فى‏ كُلِّ الأُمورِ أَجْدَر
وَأَنتُمُ عِنْدَ الوَفاءِ أَغْدَر لَنَحْنُ أَزْكى مِنْكُمُ وَأَطْهَرْ
وَنَحْنُ أَوْفى مِنْكُمُ وَأَصْبَرْ وَنَحْنُ أَعْلى حُجَّةً وَأَظْهَرْ
حَقّاً وَأَتْقى مِنْكُمُ وَأعْذَرْ المَوْتُ عِنْدى‏ عَسَلُ وَسُكَّرْ
مِنَ البَقاءِ بَیْنَكُم یا خُسَّر أَضْرِبُكُم وَلا أَخافُ المَحْذَرْ
عَنِ الحُسَیْنِ ذِی الفِخارِ الأَطْهَرْ أنْصُرُ خَیْرِ الناسِ حینَ یُذْكَرْ
من حبیبم و پدرم مظاهر است: یكه ‏سوار عرصه نبرد و جنگ فروزان؛
در دستم شمشیرى برنده است كه در میان شما آتش، شعله ‏ور مى‏ سازد؛
شما مجهزتر هستید و فزونتر ولى ما در تمام كارها از شما سزاوارتریم؛
شما هنگام وفا نمودن [ به عهد خود] عهدشكنى مى‏ كنید ولى ما از شما پاك و پاكیزه‏ تر هستیم؛
ما از شما با وفاتر و بردبارتر هستیم با دلیلى برتر و آشكارتر؛
ما برحق هستیم و نزد خدا معذور، مرگ نزد من همانند شهد و عسل است؛
به جاى ماندن میان شما، اى زیانكاران، ضربتى سخت بر شما فرود آورم و از چیزى هراس ندارم؛
حسین را یارى مى‏ كنم، آن‏كه داراى فخر بوده و پاكیزه مى‏ باشد همان كه از او به عنوان بهترین مردم یاد مى‏ شود.
پس كارزار سختى نمود. مردى از بنى ‏تمیم بر حبیب حمله‏ ور شد و حبیب او را به قتل رساند. دیگرى با نیزه به حبیب حمله كرد و او را بر زمین انداخت خواست كه از جاى برخیزد، ولى حصین بن تمیم از راه رسید و با ضربت شمشیر، حبیب را نقش بر زمین كرد. سپس از اسب پیاده شد و سر مبارك حبیب را از تن جدا ساخت. حصین بن تمیم با آن مرد تمیمى درباره این‏كه كدام یك حبیب را به شهادت رسانده است مشاجره نمود.
سرانجام مصالحه نمودند و توافق شد كه آن تمیمى سر مبارك حبیب را به حصین بن تمیم بدهد تا به گردن اسب خود آویزان كند و میان لشكر جولان دهد تا همه بفهمند وى نیز در شهادت حبیب شركت داشته است. سپس آن تمیمى سر مبارك حبیب را به گردن اسب خود آویزان كرد و به كوفه آمد و آن را نزد ابن‏ زیاد برد.
در هنگام شهادت حبیب چون حبیب شهید گردید:
آثار شکستگی در چهره حسین علیه السلام آشکار شد وفرمود: خداوند به تو جزای خیر دهد ای حبیب! تـو مـردی با فضیلت بـودی که در یک شب همه قرآن را می خواندی!
ونیز فرمودند: پاداش خود ویاران باوفایم را به حساب خدا می گذارم.
[در كوفه‏] قاسم فرزند نوجوان حبیب از وى تقاضا كرد كه سر پدر را به وى بدهد تا مگر او را دفن كند ولى او نپذیرفت. قاسم در پى انتقام خون پدر برآمد. تا آن‏كه سرانجام هنگام حمله مصعب به‏ باجُمَیرا(مکانیست)، در حالى كه قاتل پدرش در خواب نیمروزى فرو رفته بود به چادر وى یورش برد و او را به قتل رساند.
مزار حبیب جدا از سایر شهدا با ضریحى پوشیده از نقره در حرم امام حسین علیه السلام مى ‏باشد.
«السَّلامُ عَلی حَبِیبِ بنِ مُظاهِرِ الاَسَدِیّ»
نوع مطلب : اصحاب الحسین علیه السلام، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

سال تاسیس هیات : 1322 هجری شمسی

روابط عمومی : 09153190600

سامانه اختصاصی پیامک هیات : 10009153190600

ایمیل مدیر وبلاگ : mahdy.2574@gmail.com


باسلام خدمت شمابازدیدکننده محترم! هدف از طراحی این وبلاگ ، معرفی یکی از هیات های مذهبی خیلی قدیمی در شهر مشهد مقدس می باشد که در سال 1322 هجری شمسی توسط عده ای از جوانان محله نوغان مشهد با هدف برپایی جلسات آموزشی و تلاوت قرآن کریم تاسیس گردیده و در شبهای جمعه بصورت "دوره قرآن" در منازل اعضاء برگزار و بحمداله به برکت آن جوانان عزیز که تاکنون عده زیادی از آنان به رحمت ایزدی پیوسته اند و عده ای از آنان نیز درقید حیات می باشند این جلسات همچنان پا برجاست . بیش از هفتاد سال از تاسیس این هیات می گذرد و این جلسات بسیار باشکوهتر و پربار تر از آن ایام و همراه با مراسم سخنرانی،مداحی، مسابقه فرهنگی ، مناسبتهای ویژه و...برگزار میشود. یکی از محاسن جلسات این هیات ، این است که ضمن حفظ سنتهای قدیمی برگزاری جلسات قرآن، سینه زنی و مداحی ، تغییراتی در جهت تنوع و به روز بودن صورت گرفته است از جمله برگزاری مسابقات دوستانه ورزشی،اطلاع رسانی آدرس جلسات ، مناسبتهای مذهبی و یادآوری سالگرد درگذشتگان جلسه و ... از طریق سامانه خصوصی هیات می باشد . افراد زیادی از اعضای این هیات از بدو تاسیس تاکنون برای برپایی و روشن نگاه داشتن چراغ این هیات زحمت کشیده اند و هم اکنون به رحمت خدا رفته اند که انشاالله چنانچه توفیق باشد سعی خواهد شد اطلاعاتی راجع به آنان جمع آوری و درهمین وبلاگ به معرفی آنان بپردازیم . ضمن اینکه این جلسه تعدادی شهید نیز در هشت سال دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرده است که حتما به صورت ویژه سعی خواهم کرد زندگینامه ، وصیتنامه و خاطراتی از نزدیکان این شهدای عزیز در آینده ای نزدیک منتشر نمایم . چنانچه شما بازدید کننده محترم از وابستگان و آشنایان و یا اعضای این جلسه می باشید و اطلاعاتی راجع به شهدا و مرحومین این جلسه دارید و یا تمایل به همکاری دارید میتوانید میتوانید ضمن اعلام نظر، شماره تماس و ایمیل خود را از طریق ایمیل mahdy.2574@gmail.com اعلام نمایید تا مطالب شما نیز منتشر گردد.

*******************

توضیح : با توجه به تنوع مطالب این وبلاگ ، برای مطالعه مطلب مورد نظر، ابتدا به قسمت موضوعات رفته و موضوع مطلب مورد نظر را انتخاب نمایید تا تمامی پستهای مرتبط با آن موضوع برایتان بصورت پیوسته وپشت سرهم نمایش داده شود.

مدیر وبلاگ : مهدی رجبی مشهدی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
پخش زنده حرم
وصیت شهدا