تبلیغات
هیات جوانان بنی هاشمی نوغان مشهد - اصحاب الحسین علیه السلام (18) - زهیر بن قین
 
هیات جوانان بنی هاشمی نوغان مشهد
من از کودکی عاشقت بوده ام ؛ قبولم نما گرچه آلوده ام

زهیر بن قین، از فرماندهان شهید سپاه امام حسین علیه السلام و از بزرگان قبیله « بَجیله» بود. او ساکن کوفه ودر میان قوم خود ، مردی محترم بود و شجاعت و رشادتش در موارد متعددی ظاهر و زبانزد همگان بود. و در جنگها مواضع مشهوری داشت.

زهیر نخست طرفدار « عثمان» بود، تا این‏كه در سال شصتم هجرى، هنگام بازگشت از سفر مكّه، در یكى از منازل بین راه، همزمان با كاروان امام حسین علیه السلام در یك جا فرود آمد. امام علیه السلام شخصى را نزد زهیر فرستاد و خواستار ملاقات با او شد. زهیر نخست از این دیدار اكراه داشت. اما به توصیه همسرش- دیلم یا دَلْهم دختر عَمرو- به محضر امام حسین علیه السلام شرفیاب شد. این دیدار بسیار مبارك بود و مسیر زندگانى زهیر را تغییر داد. او پس از این ملاقات، شادمان نزد خانواده و دوستانش بازگشت و فرمان داد تا خیمه و بار و بُنه او را به كنار خیمه امام علیه السلام منتقل كنند.با همسرش نیز وداع كرد و گفت: «من عازم شهادت همراه امام حسین علیه السلام هستم. تو با برادر خود نزد خانواده ‏ات برگرد، زیرا نمى ‏خواهم از سوى من چیزى جز خوبى به تو برسد.»
آن‏گاه خطاب به همراهانش گفت: «هر كه دوستدار شهادت است، همراه من بیاید، وگرنه برود و این آخرین دیدار من با شماست.
چون شب دهم محرم رسید، حسین (ع) برای یاران و خانواده اش خطبه ای ایراد کرد و در ضمن آن گفت: تاریکی شب شما را فرا گرفته، از فرصت استفاده کنید و هر کدام از شما دست یکی از خانواده ی مرا گرفته و دور شوید زیرا هدف دشمن تنها من هستم... عباس و دیگران از خانواده اش سخنانی گفتند که در شرح حال آنان بیان گردید و مسلم بن عوسجه پاسخی داد که. قبلا بیان گردید و سعید پاسخی داد که به موقع ذکر خواهد شد، سپس زهیر برخاست و گفت: به خدا سوگند دوست دارم که کشته می شدم و سپس زنده می گشتم و هزار بار این جریان تکرار می شد و این همه کشته شدن مرگ را از تو و جوانانت، دفع می کرد.
حضرت میمنه لشگر را به زهیر سپردند. او چون بعد از شهادت حبیب شکستگی را در چهره امام حسین دید عرض کرد: یابن رسول الله پدر و مادرم فدایت ،ایـن شکستگـی چیست که در شما میبینم ،آیا ما برحق نیستیم؟ امام علیه السلام فرمـودند: آری بخدا، به علم یقین میدانـم که ما و شما برحق و هدایتیم. زهیر عرض کرد: در این صورت دیگر باکی نداریم ،درحالـی که ما بسوی بهشت و نعمت های آن میرویم. پس زهیر شعری با ابیات کوتاه خواند آنـگاه وداع کرده ،بسوی میدان تاخـت.
چون قبل از حسین (ع) به جنگ پرداختیم: زهیر بن قین با شمشیر عریان که دمش چند شاخه داشت و غرق در سلاح بود و شمشیرش چند دم داشت، به میدان آمد و گفت: ای مردم کوفه! برحذر باشید! از عذاب خدا برحذر باشید. خیرخواهی مسلمانان برای برادر دینی وظیفه حتمی است و ما تا این لحظه مادامی که شمشیر میان ما واقع نگشته برادریم و دین واحد و ملت واحد داریم که اگر شمشیر به میان آید، این رابطه بریده می شود و راهها جدا می شود. همانا خانواده ی رسول خدا وسیله امتحان برای ماها هستند تا چگونه عمل کنیم؟ ما شما را به یاری آنان و ترک کمک به طاغوت زمان ابن زیاد دعوت می کنیم زیرا از اینان جز بدی عاید شما نمی شود، یزید و ابن زیاد چشمان شما را به میله آهنی گداخته کور می کند و شما را مثله می کند و دستها و پاهای شماها را می برند و از شاخه های درخت خرما آویزانتان می کنند و بزرگان و قاریان شما را می کشند چنان که حجر بن عدی و یارانش و هانی بن عروة و امثالش را کشتند. (راوی گوید) او را دشنام دادند و عبیدالله و پدرش را ستایش کردند و گفتند: به خدا سوگند آنقدر پایداری می کنیم تا حسین و یارانش را بکشیم یا آنان را پیش امیر ببریم.
زهیر به آنان گفت: ای مردم! فرزندان فاطمه بیشتر از فرزند سمیه، سزاوار دوستی و کمک هستند. اگر به آنان کمک نمی کنید مبادا آنان را بکشید پس دست از او بردارید تا با یزید مشکلشان را حل کنند زیرا قسم به جانم یزید بدون کشتن او هم از شما خوشنود می شود. (راوی گوید) شمر تیری به سوی زهیر انداخت و گفت: ساکت باش، خدا بکشدت! که ما را با پر حرفی ات خسته کردی. زهیر گفت: ای پسر چارپا (ای پسر کسی که به پاشنه هایش می شاشید) با تو نیستم زیرا تو حیوانی، به خدا گمان نمی کنم دو آیه از قرآن را به خوبی بلد باشی و عمل کنی. تو بایستی منتظر خواری و عذاب دردناک روز قیامت باشی. شمر به او گفت: خدا تو و امامت را تا یک لحظه دیگر خواهد کشت. زهیر گفت: آیا مرا از مرگ می ترسانی؟ به خدا مرگ برایم محبوب تر است از ماندن با شماها. (راوی گوید) سپس به سوی مردم رفت و بر آنان فریاد زد، ای مردم! این نوع اراذل و اوباش شما را نسبت به دین تان بی توجه نکند. به خدا سوگند شفاعت محمد (ص) به قاتلین ذریه و اهل بیت و قاتلین یاران و مدافعین او نمی رسد. (راوی میگوید) مردی از پشت سر او را صدا کرد و گفت: ای زهیر! همانا ابوعبدالله تو را می خواهد و می گوید: به جانم سوگند مانند مؤمن آل فرعون برایشان خیرخواهی کردی و حق را به آنان رساندی (اگر نصیحت و ابلاغ حق سودی داشته باشد)، پس زهیر به سو ی آنان برگشت.
شمر به طرف خیمه های حسین (ع) با سرزنیزه اش حمله برد و چادرها را پاره کرد و گفت: آتش بیاورید تا اینها را با سکنه اش بسوزانم. زنان شیون کردند و از خیمه ها بیرون ریختند و حسین (ع) فریاد زد: ای پسر ذی الجوشن! تو آتش می خواهی تا خانه و خانواده مرا بسوزانی؟ خدا تو را در آتش بسوزاند. در همین موقع زهیر بن قین با ده نفر از یارانش به شمر و یاران او حمله کرد و آنان را از خیمه ها دور ساخت و ابوعزه خبابی از یاران و نزدیکان شمر را به قتل رساند و یاران زهیر نیز بر سر آنان ریختند و بسیاری از آنان را کشتند و زهیر جان سالم بدر برد.
بعد از کشته شدن حبیب، آتش جنگ شعله ورتر شد و زهیر و حر جنگ شدیدی کردند و چون یکی حمله می کرد و در محاصره. قرار می گرفت دیگری حمله می کرد و او را خلاص می کرد تا این که حر کشته شد.
زهیر و سعید بن عبداللَّه حنفى جان خویش را سپر كردند، تا امام حسین علیه السلام همراه جمعى از یارانش، نماز خوف به جاى آوردند.پس از اقامه نماز، حمله دشمن شدّت یافت. زهیر و اندك یاران باقى مانده امام علیه السلام با تمام توان به دفاع از آن حضرت و اهل بیتش پرداختند. زهیر هنگام نبرد این گونه رجز مى‏ خواند:
من زهیرم، فرزند قین؛ شما را با شمشیر از حسین علیه السلام دور مى ‏كنم.
زهیر پس از نبردهاى دلیرانه و كم‏ نظیر و كشتن حدود 120 نفر از دشمن، سرانجام به وسیله « كثیر بن عبداللَّه شعبى» و « مهاجر بن اوس» به شهادت رسید.
چون به زمین افتاد امام حسین علیه السلام بر بالای سرش آمد ند وفرمودند:
«خداى متعال تو را دور نگرداند و قاتل تو را لعنت كند، همانند لَعْنِ كسانى كه آنها را به صورت میمون و خوك درآورد.»


«لعنت خدا بر قوم ظالم»
نوع مطلب : اصحاب الحسین علیه السلام، 
برچسب ها : زهیر، زهیر بن قین، کربلا، هانی بن عروه، شب دهم، زهیر بن القین، مکه،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

سال تاسیس هیات : 1322 هجری شمسی

روابط عمومی : 09153190600

سامانه اختصاصی پیامک هیات : 10009153190600

ایمیل مدیر وبلاگ : mahdy.2574@gmail.com


باسلام خدمت شمابازدیدکننده محترم! هدف از طراحی این وبلاگ ، معرفی یکی از هیات های مذهبی خیلی قدیمی در شهر مشهد مقدس می باشد که در سال 1322 هجری شمسی توسط عده ای از جوانان محله نوغان مشهد با هدف برپایی جلسات آموزشی و تلاوت قرآن کریم تاسیس گردیده و در شبهای جمعه بصورت "دوره قرآن" در منازل اعضاء برگزار و بحمداله به برکت آن جوانان عزیز که تاکنون عده زیادی از آنان به رحمت ایزدی پیوسته اند و عده ای از آنان نیز درقید حیات می باشند این جلسات همچنان پا برجاست . بیش از هفتاد سال از تاسیس این هیات می گذرد و این جلسات بسیار باشکوهتر و پربار تر از آن ایام و همراه با مراسم سخنرانی،مداحی، مسابقه فرهنگی ، مناسبتهای ویژه و...برگزار میشود. یکی از محاسن جلسات این هیات ، این است که ضمن حفظ سنتهای قدیمی برگزاری جلسات قرآن، سینه زنی و مداحی ، تغییراتی در جهت تنوع و به روز بودن صورت گرفته است از جمله برگزاری مسابقات دوستانه ورزشی،اطلاع رسانی آدرس جلسات ، مناسبتهای مذهبی و یادآوری سالگرد درگذشتگان جلسه و ... از طریق سامانه خصوصی هیات می باشد . افراد زیادی از اعضای این هیات از بدو تاسیس تاکنون برای برپایی و روشن نگاه داشتن چراغ این هیات زحمت کشیده اند و هم اکنون به رحمت خدا رفته اند که انشاالله چنانچه توفیق باشد سعی خواهد شد اطلاعاتی راجع به آنان جمع آوری و درهمین وبلاگ به معرفی آنان بپردازیم . ضمن اینکه این جلسه تعدادی شهید نیز در هشت سال دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرده است که حتما به صورت ویژه سعی خواهم کرد زندگینامه ، وصیتنامه و خاطراتی از نزدیکان این شهدای عزیز در آینده ای نزدیک منتشر نمایم . چنانچه شما بازدید کننده محترم از وابستگان و آشنایان و یا اعضای این جلسه می باشید و اطلاعاتی راجع به شهدا و مرحومین این جلسه دارید و یا تمایل به همکاری دارید میتوانید میتوانید ضمن اعلام نظر، شماره تماس و ایمیل خود را از طریق ایمیل mahdy.2574@gmail.com اعلام نمایید تا مطالب شما نیز منتشر گردد.

*******************

توضیح : با توجه به تنوع مطالب این وبلاگ ، برای مطالعه مطلب مورد نظر، ابتدا به قسمت موضوعات رفته و موضوع مطلب مورد نظر را انتخاب نمایید تا تمامی پستهای مرتبط با آن موضوع برایتان بصورت پیوسته وپشت سرهم نمایش داده شود.

مدیر وبلاگ : مهدی رجبی مشهدی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
پخش زنده حرم
وصیت شهدا